STŁUCZKA - CO ROBIĆ ?

Na terenie powiatu obornickiego niemal codziennie dochodzi do kolizji i wypadków drogowych. Gdy już staniemy się uczestnikami bądź świadkami  kolizji, jak należy się zachować ? Kogo powiadomić?
- Nie należy wpadać w panikę i tracić głowy
- Jeżeli nikt nie ucierpiał, uczestnicy kolizji powinni usunąć z drogi uszkodzone pojazdy, aby nie tamować ruchu i nie doprowadzić do kolejnej kolizji. Jeśli nie można usunąć pojazdów należy oznaczyć miejsce zdarzenia trójkątem i światłami awaryjnymi. Jeżeli nastąpił wyciek płynów z pojazdów na jezdnię należy wezwać straż pożarną, ponieważ wyciek może spowodować zagrożenie dla innych uczestników ruchu.
- Jeśli ktoś ucierpiał w trakcie stłuczki należy wezwać policję i pogotowie ratunkowe. W takim przypadku nie wolno przestawiać pojazdów, policję wzywa się również gdy uczestnik kolizji jest pod wpływem alkoholu, próbuje uciekać z miejsca zdarzenia, nie posiada przy sobie dokumentów, samochód jest pojazdem służbowym lub gdy nie można dojść do porozumienia z drugim uczestnikiem kolizji.
- Jeżeli nie ma ofiar, uszkodzone pojazdy nie blokują ruchu i z drugim uczestnikiem  zgodziliśmy się co do przebiegu kolizji oraz ewentualnej winy należy spisać wspólne oświadczenie. Można to zrobić na specjalnym formularzu ( do pobrania ze strony) na terenie całej Unii Europejskiej obowiązuje taki sam wzór.

 

ZałącznikRozmiar
formularz.pdf1.19 MB