OSP Bąblin

 

Jednostka powstała w 1898 roku, jednak dopiero teraz, staraniem obecnego Zarządu udało się jednoznacznie stwierdzić faktyczną datę powstania.
Na przełomie stulecia, jednostka będąca jedną z najstarszych w gminie Oborniki, skupiała w swoich szeregach mieszkańców Bąblina i okolic. Zawsze aktywnie uczestniczyła w zabezpieczeniu dobra mieszkańców. Z powstaniem Straży Ogniowej wybudowano strażnicę, która istnieje do dzisiejszego dnia. W początkach działania dysponowała sikawką konną, beczką do wody na jednego konia i wyposażeniem sprzętowym. Z przekazów ustnych wiemy że, nasza Straż Ogniowa brała udział podczas pożaru w Bomblin-Appau (dzisiejszy Bąbliniec) we wrześniu 1908r. oraz w 1930r przy pożarze gospodarstwa Florczyka w Bąblinie. Zachowały się zapisy o aktywnym udziale członków we wszystkich formach rywalizacji: sportowej, społecznej. W latach 40-stych jako jedna z pierwszych jednostek posiadała motopompę KM 800 (Deutz). Korzystano z niej w akcjach prowadzonych na terenie wsi i okolicy. W roku 1954 wybudowano na środku wsi basen przeciwpożarowy. Godnym podkreślenia jest fakt olbrzymiego zaangażowania społecznego, wykonywania wielu prac na rzecz upiększenia swojej wsi.
W latach 1940-1979 przenoszono sprzęt po różnych gospodarstwach. Dzięki usilnemu staraniu druhów w 1979r wybudowano remizę.1984r do remizy przyprowadzono ŻUKA     A-15. W 2007r została rozbudowana remiza o nową część garażową, do której w 2009r wprowadzono nowy samochód FORD Transit.
W szeregach OSP Bąblin działa cały czas po kilku członków MDP. Na uwagę zasługuje fakt aktywnego udziału w pracach OSP młodzieży i seniorów.
Podczas corocznych przeglądów sprzętu motorowego i pojazdów, organizowanych przez Komendę Powiatową PSP w Obornikach, jednostka zdobywa najwyższe oceny, a z zawodów sportowo-pożarniczych nie wraca bez pucharów.