WYPADEK Z UDZIEŁEM MOTOCYKLISTY

W sobotni poranek 6 czerwca 2020 r. o godzinie 8:49 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Obornikach wpłynęło zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego z motocyklem w miejscowości Ocieszyn, gmina Oborniki. Pojazdami podróżowały 3 osoby, z których 2 (kierowca i pasażerka motocykla) zostały poważnie poszkodowane. Na miejsce zdarzenia zadysponowano dwa zastępy z JRG Oborniki i jeden z OSP Ocieszyn.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu KDR stwierdził, że na pasie w kierunku Poznania na jezdni stoi uszkodzony samochód ososbowy, a około 100 m od niego w poboczu drogi leźy rozbity motocykl. Osoby poszkodowane (kierowca i pasażerka motocykla) znajdują sie w przydroznym rowie. Kierujący samochodem osobowym opuścił pojazd o własnych siłach przed przybyciem straży pożarnej.

Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, odłączeniu zasilania w obu pojazdach oraz wyznaczeniu i zabezpieczeniu lądowiska dla Lotniczego Pogotowia Ratowniczego (Ratownik 9).

Kierujący motocyklem z licznymi obrażeniami nogi i brzucha został przetransportowany karetką pogotowia do szpitala w Obornikach. Pasażerka z poważnym uszkodzeniem kończyny dolnej została przetransportowana przez LPR do szpitala przy ul. Lutyckiej w Poznaniu.

Działania ratownicze oraz usuwanie skutków wypadku trwały ponad dwie godziny. Przyczyny zdarzenia ustala obornicka policja. 

Opracował: mł. bryg. Leszek Walczak, st. sekc. Piotr Burda

Zdjęcia: st. sekc. Piotr Burda