KLASA STRAŻACKA W RAKONIEWICACH

01 marca br. w niecodzienny sposób klasa gimnazjalna o profilu strażackim z Rogoźna zapoznała się z historią pożarnictwa województwa wielkopolskiego. Pod przewodnictwem p. Aliny Mączyńskiej i Krzysztofa Fudzińskiego uczniowie odwiedzili Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach, gdzie zapoznali się z rekwizytami muzealnymi poświęconymi ochronie przeciwpożarowej.

 Po przedstawionej prelekcji kustosza muzeum i oprowadzeniu przez izby pamięci, młodzież miała okazję skorzystać z atrakcji obejrzenia wozów pożarniczych od środka.

W dalszej części wyjazdu uczniowie odwiedzili stanowisko edukacyjne Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu na Targach Poznańskich. Młodzież otoczona szczególną opieką przez delegowanych przedstawicieli Komendy miała możliwość skorzystania z atrakcji przygotowanych na targach edukacyjnych.

Wyczerpującą prelekcję na temat bezpieczeństwa przedstawiła kpt. Emilia Pałubicka – Florczak obrazując uczniom na symulatorze zagrożenia w budynkach mieszkalnych, wielorodzinnych.

Ponadto uczniowie wzięli w konkursie organizowanym przez jednostkę OSP z Jankowa, a także korzystali z wiedzy specjalistycznej przy udzielaniu pierwszej pomocy przez ratowników medycznych Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu.

 Ogromnym zainteresowaniem, a także sprawdzeniem się w warunkach bojowych było wejście do namiotu imitującego zagrożenie pożarowe pomieszczenia.     

 Opiekunem wycieczki z ramienia Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Obornikach był mł. bryg. Marek Wiktorski. 

Opracował: Mł. bryg Marek Wiktorski

 

 

Zdjęcia: Alina Mączyńska